کلید صوتی

کلید صوتی

کلید صوتی یک مدار سرگرم کننده است که چراغ هارا با صدای دست روشن میکند .اگرچه اسم این مدار کلید صوتی است اما میتواند تقریبا باهرصدایی مانند صدای دست زدن عمل کند.اصلی ترین قطعه این مدار یک میکروفن الکتریکی است که بعنوان سنسور صدا ازآن استفاده شده است ،میکروفن صدای صوتی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند که برای تحریک آی سی۵۵۵دربین ترانزیستور استفاده میشود.تحریک آی سی۵۵۵باعث روشن شدن LEDمیشود که بصورت اتوماتیک بعد از مدتی خاموش خواهد شد.
اما اگرما بخواهیم خاموش شدن LEDراکنترل کنیم چه؟به این معنی اگر ما بخواهیم با صدای دست اول LEDرا روشن و با صدای دست دوم آن را خاموش کنیم چه باید کنیم؟مااین کاررا میتوانیم با استفاده از D-flipflop\IC7474انجام دهیم.
در پست بعدی برایتان نشان خواهیم داد.

قطعات مورد نیاز:

-Condenser Mic
-555 Timer IC
-Transistor BC107
-Resistors(220,1k,47k,100k ohm)
-Capacitor(10uF)
-LED and Battery(5-9v)

توضیح مدار:

قطعات و اتصالات کلید صوتی درشکل بالا نمایان است.
درابتدا ترانزیستور در حالت خاموش قرار دارد زیرا ولتاژکافی(۰/۷)بیس امیتر برای روشن شدن وجود ندارد .
و نقطه A درپتانسیل بالا قرار دارد و چون نقطه A به پایه ۲آیسی ۵۵۵که پایه ی تحریک آن میباشد متصل شده است ، همیشه در پتانسیل بالا می ماند.
همانطور که میدانیم برای تحریک آی سی۵۵۵با استفاده از پایه ۲ولتاژپایه باید ۱/۳Vcc باشد.
حال اگر ما مقداری صدا نزدیک میکروفن ایجادکنیم ،این صدا به انرژی الکتریکی تبدیل خواهدشد و باعث افزایش ولتاژ در پایه ی بیس میشود که ترانزیستور را روشن میکند.بعداز روشن شدن ترانزیستور پتانسیل الکتریکی در نقطهAکم خواهد شد و آی سی ۵۵۵ راتحریک خواهد کرد .اکنون که ولتاژ پایه ی ۲آی سی بمقدار زیر ۱/۳Vccرسیده است LEDروشن خواهد شد.بعداز مدتی LED بطور اتوماتیک خاموش میشود زیرا ما از آی سی ۵۵۵ در حالت مونواستابل استفاده میکنیم.LEDبمدت۱/۱R1C1 ثانیه روشن میماند.بنابراین بااین فرمول میبینیم که مامیتوانیم باتغییر R1وC1مدت زمان روشن ماندن را تغییر دهیم.
با کمی تغییراین مدار ما میتوانیم با استفاده از رله وسایل الکتریکی را کنترل نماییم .پایه ی کنترل شماره پنج آی سی باید توسط یک خازن ۰/۰۱uF به زمین متصل شود.

پورتال جامع مهندسی

درباره مهندس میلاد نعمتی

کارشناسی ارشد الکترونیک طراح انواع پروژه های صنعتی و دانشجویی و ...

همچنین ببینید

تایمر 1 دقیقه با ایسی 555

طراحی تایمر ۱ دقیقه و متغیر با آیسی ۵۵۵

همانطور که از نام آن پیداست ۵۵۵ اساسا “تایمر” است، که یک پالس نوسان ایجاد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =

download free uapkmod,action game apk mod, android apps apk mod