خانه / پروژه الکترونیک / مدار دیمر بااستفاده ۵۵۵
پروژه فلاشر با آی سی 555 درپروتئوس

مدار دیمر بااستفاده ۵۵۵

مدار دیمر در مرحله اول یک آی سی۵۵۵است که مبنی بر pwm(مدولاسیون عرض پالس) برای ایجاد ولتاژ متغیر از ولتاژ های ثابت شکل گرفته است. روش PWM در زیر توضیح داده شده است. قبل از اینکه ما شروع به ساخت یک مدار LED دیمر ۱ وات کنیم، ابتدا مدار ساده را در نظر بگیرید که در شکل زیر نشان داده شده است.

 

دیمر بااستفاده 555

حالا اگر کلید در شکل به طور مداوم بسته شود.سپس لامپ در آن زمان به طور مداوم روشن خواهد شد. اگر کلید در طول یک دوره ۱۰ms بمدت ۸ms بسته و برای ۲ms باز شود، مقدار متوسط دریک دوره ۱۰msبرابر است با (زمان روشن+زمان خاموش /زمان روشن )که به این زمان چرخه کار ( duty cycle ) میگویند که برای این مدار هشتاد درصد (۸+۲/ ۸ )است.
بنابرین مقدار متوسط ولتاژخروجی برابر هشتاد درصد تغذیه خواهدبود.
در حالت دوم کلید بمدت ۵ms بسته و۵ms باز است. بنابراین متوسط مقدار ​​ولتاژخروجی ۵۰٪ ولتاژ باتری خواهد بود . به این معنی که اگر ولتاژ باتری ۵ ولت باشد، ودیوتی سایکل ۵۰٪ باشد، متوسط ​​ولتاژ ترمینال خروجی ۲٫۵ ولت خواهد بود. در حالت سوم، چرخه کار ۲۰٪ و ولتاژ متوسط ​​ترمینال ۲۰٪ از ولتاژ باتری است. در حال حاضر چگونه این تکنیک در LED دیمر استفاده می شود؟ این در بخش بعد توضیح داده شده است.

 

قطعات مورد نیاز:

+۵v power supply
۱WATT LED, 555IC
۱K and 100R resistors
TIP122
۱۰۰K preset or pot
IN4148 or IN4047- two pieces,
۱۰nF or 22nF capacitor
مطمئن شوید که هیت سینک میتواند ال ای دی و ترانزیستور را خنک کند.

 

دیاگرام مدار:

دیمر بااستفاده 555
مداربالا را روی برد برد ببندید.هنگام اتصال پایه ها حواستان به اتصال پایه های ال ای دی و ترانزیستور باشد.
اگر ال ای دی چشمک میزند مقدار خازن رابا یک خازن کم ظریفت تر جایگزین کنید. در اینجا می توان ۱ LED WATT را با ۱۵ درجه کوچکترین جایگزین کرد.

نحوه کار مدار:

تولید PWM به علت تفاوت زمان شارژ و تخلیه خازن در مدار اتفاق می‌افتد . حالا برای درک این موضوع،
درنظربگیرید مقاومت متغییر۱۰۰k به ۷۵و۲۵ تقسیم شده است. مسیر شارژخازن(مسیر سبز) فقط از طریق مقاومت ۷۵k بخاطر وجود دیود D2بسته میشود. درطول شارژخازن خروجی۵۵۵ یک است. وقتی که خازن کاملا شارژ شد شروع به دشارژشدن میکند.حالا مسیر دشارژخازن ازطریق مقاومت۲۵k (مسیرقرمز) بخاطر وجود دیودD1 اتفاق می افتد. و در طول دشارژ خروجی ۵۵۵ صفر است.

دیمر بااستفاده 555
حالا به قسمت اول توجه کنید: که میگوید زمان شارژ خازن از زمان دشارژ آن بیشتر است . چون شارژ از طریق مقاومت ۷۵ و دشارژازطریق مقاومت ۲۵ کیلویی انجام میشود بنابراین زمان شارژ۴برابر زمان دشارژ است. درنتیجه دیوتی سایکل برابر با ۸۰%(۴/۵) میشود. بنابراین هر زمانی که ما پتانسیومتر را تغییر می دهیم زمان های خاموش و روشن مختلفی را برای خروجی PWM می دهد.حالا سیگنال PWM پایه بیس ترانزیستور را تغذیه میکند تا یک جریان ایجاد شود. حالا برطبق آخرین مطلب ، LEDبرای ۸msروشن و ۲ms خاموش میشود.درحال حاضر چشم انسان قادر است حداکثر تا۵۰هرتز راببیندو بیشترازاین را نمیتواند تشخیص دهد و اینگونه بنظر میرسد که LED بطور پیوسته روشن است .
وچون LED به مدت ۸msروشن است ، شدت نور آن بیشتراز محدوده بینایی چشم انسان است.

 

طراحی پروژه های الکترونیکی برای شما

درباره مهندس میلاد نعمتی

کارشناسی ارشد الکترونیک طراح انواع پروژه های صنعتی و دانشجویی و ...

همچنین ببینید

دزدگیر لیزری

دزدگیر لیزری

امنیت، نگرانی اصلی ساختمان ها، خانه ها و دفاتر مختلف است. برای این منظور، انواع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + شانزده =

download free uapkmod,action game apk mod, android apps apk mod