خانه / پروژه الکترونیک / دزدگیر لیزری
دزدگیر لیزری

دزدگیر لیزری

امنیت، نگرانی اصلی ساختمان ها، خانه ها و دفاتر مختلف است. برای این منظور، انواع هشدارهای امنیتی موجود در بازار از فن آوری های مختلف برای تشخیص نفوذ مانند سنسورهای مادون قرمز، سنسورهای حرکت، سنسورهای اولتراسونیک، سنسورهای لیزری، و غیره استفاده می کند. ما همچنین برخی از آلارم های امنیتی مانند این حسگر PIR بر اساس آشکارساز حرکت و مدار زنگ هشدارمی باشد. در این مدار ما قصد داریم یک دزدگیر لیزری ایجاد کنیم که از نور لیزری و یک مدار تشخیص نور لیزر استفاده می کند. هنگامی که کسی از آن عبور می کند فعال می شود.

قطعات مورد نیاز :


• IC LM358
• ۵۵۵ Timer IC
• Laser light
• ۱۵۰ Ohm, 10K Resistor
• ۱۰ K POT
• ۲۲۰uF capacitor
• LDR
• Breadboard
• ۹ Volt Battery and Connector
• LED

شماتیک مدار

توضیح عملکرد مدار:

.در این مدار ما با استفاده از پتانسیومتر، ولتاژ مرجع مقایسه ای را تنظیم می کنیم، می توانیم بگوییم این حساسیت مدار است. مقایسه کننده در حالت غیرفعال پیکربندی شده است. در این سیستم ما نور لیزر و LDR روبه روی یکدیگر قرار داده ایم، بنابراین نور لیزری به طور مداوم بر روی LDR می افتد. با توجه به این اختلاف پتانسیل تولید شده در پین غیر مستقیم از مقایسه کننده ، سپس مقایسه کننده این تفاوت پتانسیل را با ولتاژ مرجع مقایسه می کند و یک خروجی دیجیتال را به عنوان HIGH تولید می کند. پیش از این ما تایمر ۵۵۵ را در حالت مونو پیکربندی کردیم بنابراین ما در پین تریگر به پالس trigger LOW نیاز داریم تا زنگ و LED را فعال کنیم. و خروجی comparator را در پین هشدار تایمر ۵۵۵ اعمال کردیم. خروجی COMPARER حتی وقتی که نور لیزر برروی LDRمی افتد خروجی مقایسه کننده highاست بالا است بنابراین در این زمان زنگ و LED خاموش می شوند. هنگامی که کسی از نور لیزر عبور می کند به دلیل اینکه LDR، نور لیزر را از دست می دهد و اختلاف پتانسیل مختلفی را در یک ترمینال مشابه مقایسه می کند. سپس comparator یک خروجی را به عنوان LOW تولید می کند. با توجه به این سیگنال LOW، تایمر ۵۵۵ یک پالس ماشبه ی LOW می گیرد و برای یک دوره زمانی که بوسیله R1 و C1 در مدار تایمر ۵۵۵ تعریف می شود، زنگ و LED را فعال می کند.

بخش اصلی این مدار LDR است که تاریک و نور را تشخیص می دهد. LDR یک مقاومت مقاوم به نور است که با توجه به نور، مقاومت خود را تغییر می دهد. هنگامی که نور بر روی سطح LDR سقوط می کند، مقاومت آن کاهش می یابد و زمانی که مقاومت نور LDR به حداکثر تبدیل نمی شود .

فرمول زمان محاسبه زمان ۵۵۵ در حالت مونو پایدار:

مدت زمان T:

T = 1.1 R1 * C1

T ز مان (ثانیه) ، R1 مقاومت (اهم) و C1 خازن

پورتال جامع مهندسی

درباره مهندس میلاد نعمتی

کارشناسی ارشد الکترونیک طراح انواع پروژه های صنعتی و دانشجویی و ...

همچنین ببینید

تایمر 1 دقیقه با ایسی 555

طراحی تایمر ۱ دقیقه و متغیر با آیسی ۵۵۵

همانطور که از نام آن پیداست ۵۵۵ اساسا “تایمر” است، که یک پالس نوسان ایجاد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − یازده =

download free uapkmod,action game apk mod, android apps apk mod